TCR2EE17,LM(CT.pdf
| Image |  |
| Package/Case | SOT-553 | SOT-553 | SOT-553 | SOT-553 | SOT-553 |
| Series | TCR2EE | TCR2EE | TCR2EE | TCR2EE | TCR2EE |
| Voltage-Input(Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.7V | 1.7V | 1.7V | 1.7V | 1.7V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.7V @ 300mA | 0.7V @ 300mA | 0.7V @ 300mA | 0.7V @ 300mA | 0.7V @ 300mA |
| Current-Output | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 60 µA | 60 µA | 60 µA | 60 µA | 60 µA |
| Current-Supply(Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | 73dB (1kHz) | 73dB (1kHz) | 73dB (1kHz) | 73dB (1kHz) | 73dB (1kHz) |
| ControlFeatures | Enable | Enable | Enable | Enable | Enable |
| ProtectionFeatures | Over Current | Over Current | Over Current | Over Current | Over Current |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |