Texas Instruments LP5990TM-1.8/NOPB
Part No.:
LP5990TM-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LP5990TM-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP5990 MICROPOWER 200MA LOW-DROP
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LP5990TM-1.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP5990TM-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5990TM-1.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA
Current-Output 200mA 200mA 200mA 200mA 200mA
Current-Quiescent(Iq) 75 µA 75 µA 75 µA 75 µA 75 µA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 55dB (10kHz) 55dB (10kHz) 55dB (10kHz) 55dB (10kHz) 55dB (10kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C