Texas Instruments LP5952TL-1.8/NOPB
Part No.:
LP5952TL-1.8/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LP5952TL-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP5952 350MA DUAL-RAIL LINEAR
Product details
1. How to order LP5952TL-1.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP5952TL-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5952TL-1.8/NOPB?
Package/Case 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA
Current-Output 350mA 350mA 350mA 350mA 350mA
Current-Quiescent(Iq) 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA
Current-Supply(Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C