Texas Instruments LP5951MG-2.8/NOPB
Part No.:
LP5951MG-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
LP5951MG-2.8/NOPB.pdf
Description:
LP5951 MICROPOWER 150MA LOW-DROP
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LP5951MG-2.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP5951MG-2.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5951MG-2.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
Current-Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current-Quiescent(Iq) 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA
Current-Supply(Max) 70 µA 70 µA 70 µA 70 µA 70 µA
PSRR 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C