Texas Instruments LP5900XR-2.8/NOPB
Part No.:
LP5900XR-2.8/NOPB
Package:
4-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
LP5900XR-2.8/NOPB.pdf
Description:
LP5900 150MA ULTRALOW-NOISE LDO
Product details
1. How to order LP5900XR-2.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP5900XR-2.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5900XR-2.8/NOPB?
Package/Case 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA
Current-Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current-Quiescent(Iq) 50 µA 50 µA 50 µA 50 µA 50 µA
Current-Supply(Max) 230 µA 230 µA 230 µA 230 µA 230 µA
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C