LP3990TL-2.8/NOPB.pdf
| Voltage-Input(Max) | 6V | 6V | 6V | 6V | 6V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA |
| Current-Output | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 80 µA | 80 µA | 80 µA | 80 µA | 80 µA |
| Current-Supply(Max) | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA |
| PSRR | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) |
| ControlFeatures | Enable | Enable | Enable | Enable | Enable |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |