LP3985ITLX-2.8/NOPB.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 6V | 6V | 6V | 6V | 6V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.1V @ 150mA | 0.1V @ 150mA | 0.1V @ 150mA | 0.1V @ 150mA | 0.1V @ 150mA |
| Current-Output | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 150 µA | 150 µA | 150 µA | 150 µA | 150 µA |
| Current-Supply(Max) | 250 µA | 250 µA | 250 µA | 250 µA | 250 µA |
| PSRR | 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) | 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) | 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) | 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) | 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) |