Texas Instruments LP3981ILDX-2.8/NOPB
Part No.:
LP3981ILDX-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
LP3981ILDX-2.8/NOPB.pdf
Description:
LP3981 MICROPOWER, 300MA ULTRA L
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LP3981ILDX-2.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP3981ILDX-2.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3981ILDX-2.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.2V @ 300mA 0.2V @ 300mA 0.2V @ 300mA 0.2V @ 300mA 0.2V @ 300mA
Current-Output 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
Current-Quiescent(Iq) 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
Current-Supply(Max) 210 µA 210 µA 210 µA 210 µA 210 µA
PSRR 50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz) 50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz) 50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz) 50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz) 50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C