Texas Instruments LP38842S-1.2/NOPB
Part No.:
LP38842S-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
LP38842S-1.2/NOPB.pdf
Description:
LP38842 1.5A ULTRA LOW DROPOUT L
Product details
1. How to order LP38842S-1.2/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP38842S-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38842S-1.2/NOPB?
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.315V @ 1.5A 0.315V @ 1.5A 0.315V @ 1.5A 0.315V @ 1.5A 0.315V @ 1.5A
Current-Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current-Quiescent(Iq) 30 µA 30 µA 30 µA 30 µA 30 µA
Current-Supply(Max) 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C