Texas Instruments LP3873ES-2.5/NOPB
Part No.:
LP3873ES-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LP3873ES-2.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LP3873ES-2.5/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP3873ES-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3873ES-2.5/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A
Current-Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current-Quiescent(Iq) 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA
Current-Supply(Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C