Texas Instruments LP3856ET-2.5/NOPB
Part No.:
LP3856ET-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LP3856ET-2.5/NOPB.pdf
Description:
LP3856 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
Product details
1. How to order LP3856ET-2.5/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP3856ET-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3856ET-2.5/NOPB?
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.6V @ 3A 0.6V @ 3A 0.6V @ 3A 0.6V @ 3A 0.6V @ 3A
Current-Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current-Quiescent(Iq) 4 mA 4 mA 4 mA 4 mA 4 mA
Current-Supply(Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C