Texas Instruments LP3855EMP-1.8/NOPB
Part No.:
LP3855EMP-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
LP3855EMP-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A SOT223-5
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LP3855EMP-1.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP3855EMP-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3855EMP-1.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.43V @ 1.5A 0.43V @ 1.5A 0.43V @ 1.5A 0.43V @ 1.5A 0.43V @ 1.5A
Current-Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current-Quiescent(Iq) 3 mA 3 mA 3 mA 3 mA 3 mA
Current-Supply(Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C