Texas Instruments LP3852ET-5.0/NOPB
Part No.:
LP3852ET-5.0/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LP3852ET-5.0/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-5
Product details
1. How to order LP3852ET-5.0/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP3852ET-5.0/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3852ET-5.0/NOPB?
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage-Output(Min/Fixed) 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A 0.38V @ 1.5A
Current-Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current-Quiescent(Iq) 3 mA 3 mA 3 mA 3 mA 3 mA
Current-Supply(Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C