Texas Instruments LP2992IM5X-1.8/NOPB
Part No.:
LP2992IM5X-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2992IM5X-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP2992 MICROPOWER 250 MA LOW-NOI
Product details
1. How to order LP2992IM5X-1.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP2992IM5X-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2992IM5X-1.8/NOPB?
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.85V @ 250mA 0.85V @ 250mA 0.85V @ 250mA 0.85V @ 250mA 0.85V @ 250mA
Current-Output 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
Current-Quiescent(Iq) 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA
Current-Supply(Max) 4 mA 4 mA 4 mA 4 mA 4 mA
PSRR 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C