Texas Instruments LP2989IM-1.8/NOPB
Part No.:
LP2989IM-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LP2989IM-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP2989LV MICROPOWER 500-MA LOW-N
Product details
1. How to order LP2989IM-1.8/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP2989IM-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2989IM-1.8/NOPB?
Package/Case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.65V @ 500mA 0.65V @ 500mA 0.65V @ 500mA 0.65V @ 500mA 0.65V @ 500mA
Current-Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current-Quiescent(Iq) 175 µA 175 µA 175 µA 175 µA 175 µA
Current-Supply(Max) 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA
PSRR 60dB (1kHz) 60dB (1kHz) 60dB (1kHz) 60dB (1kHz) 60dB (1kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C