LP2988IMM-3.3/NOPB.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Voltage-Input(Max) | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.35V @ 200mA | 0.35V @ 200mA | 0.35V @ 200mA | 0.35V @ 200mA | 0.35V @ 200mA |
| Current-Output | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA |
| Current-Supply(Max) | 3.7 mA | 3.7 mA | 3.7 mA | 3.7 mA | 3.7 mA |
| PSRR | 65dB (1kHz) | 65dB (1kHz) | 65dB (1kHz) | 65dB (1kHz) | 65dB (1kHz) |