LP2981IM5X-3.3/NOPB.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.37V @ 100mA | 0.37V @ 100mA | 0.37V @ 100mA | 0.37V @ 100mA | 0.37V @ 100mA |
| Current-Output | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 95 µA | 95 µA | 95 µA | 95 µA | 95 µA |
| Current-Supply(Max) | 1.7 mA | 1.7 mA | 1.7 mA | 1.7 mA | 1.7 mA |
| PSRR | 63dB (1kHz) | 63dB (1kHz) | 63dB (1kHz) | 63dB (1kHz) | 63dB (1kHz) |