LMS8117AMPX-1.8/NOPB.pdf
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 15V | 15V | 15V | 15V | 15V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 1.25V @ 1A | 1.25V @ 1A | 1.25V @ 1A | 1.25V @ 1A | 1.25V @ 1A |
| Current-Output | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Current-Quiescent(Iq) | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| Current-Supply(Max) | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA |
| PSRR | 60 ~ 75 dB (120Hz) | 60 ~ 75 dB (120Hz) | 60 ~ 75 dB (120Hz) | 60 ~ 75 dB (120Hz) | 60 ~ 75 dB (120Hz) |
| ControlFeatures | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C | 0°C ~ 125°C |