Texas Instruments LM2852YMXAX-1.2/NOPB
Part No.:
LM2852YMXAX-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LM2852YMXAX-1.2/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.2V 2A 14HTSSOP
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LM2852YMXAX-1.2/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LM2852YMXAX-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2852YMXAX-1.2/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
ProductStatus Active Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 2.85V 2.85V 2.85V 2.85V 2.85V
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V
Voltage-Output(Max) - - - - -
Current-Output 2A 2A 2A 2A 2A
Frequency-Switching 500kHz 500kHz 500kHz 500kHz 500kHz