TMK042CG2R3AD-W.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Series | M | M | M | M | M |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 2.3 pF | 2.3 pF | 2.3 pF | 2.3 pF | 2.3 pF |
| Tolerance | ±0.05pF | ±0.05pF | ±0.05pF | ±0.05pF | ±0.05pF |
| Voltage-Rated | 25V | 25V | 25V | 25V | 25V |
| TemperatureCoefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | 0.009 (0.22mm) | 0.009 (0.22mm) | 0.009 (0.22mm) | 0.009 (0.22mm) | 0.009 (0.22mm) |