| Image |  |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Series | MMRL | MMRL | MMRL | MMRL | MMRL |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.47 µF | 0.47 µF | 0.47 µF | 0.47 µF | 0.47 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| TemperatureCoefficient | X5R | X5R | X5R | X5R | X5R |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.020 L x 0.039 W (0.52mm x 1.00mm) | 0.020 L x 0.039 W (0.52mm x 1.00mm) | 0.020 L x 0.039 W (0.52mm x 1.00mm) | 0.020 L x 0.039 W (0.52mm x 1.00mm) | 0.020 L x 0.039 W (0.52mm x 1.00mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | 0.014 (0.35mm) | 0.014 (0.35mm) | 0.014 (0.35mm) | 0.014 (0.35mm) | 0.014 (0.35mm) |