Taiwan Semiconductor Corporation SRAF8150 C0G
Part No.:
SRAF8150 C0G
Datasheet:
SRAF8150 C0G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 8A ITO220AC
Product details
1. How to order SRAF8150 C0G on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SRAF8150 C0G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRAF8150 C0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRAF8150 C0G.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Reverse Recovery Time (trr) - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V 150 V 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A 8A 8A 8A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A