Taiwan Semiconductor Corporation SRAF8100HC0G
Part No.:
SRAF8100HC0G
Datasheet:
SRAF8100HC0G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A ITO220AC
Product details
1. How to order SRAF8100HC0G on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SRAF8100HC0G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRAF8100HC0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRAF8100HC0G.
Image S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Part Number S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Reverse Recovery Time (trr) - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A 8A 8A 8A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A