Taiwan Semiconductor Corporation SRAF8100 C0G
Part No.:
SRAF8100 C0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
SRAF8100 C0G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A ITO220AC
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SRAF8100 C0G on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SRAF8100 C0G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRAF8100 C0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRAF8100 C0G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A 8A 8A 8A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A