Taiwan Semiconductor Corporation SRAF5150HC0G
Part No.:
SRAF5150HC0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
SRAF5150HC0G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 5A ITO220AC
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SRAF5150HC0G on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SRAF5150HC0G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRAF5150HC0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRAF5150HC0G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Part Number S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V 150 V 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) 5A 5A 5A 5A 5A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 5 A 950 mV @ 5 A 950 mV @ 5 A 950 mV @ 5 A 950 mV @ 5 A