Taiwan Semiconductor Corporation SFF2004GHC0G
Part No.:
SFF2004GHC0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
SFF2004GHC0G.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 20A ITO220AB
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SFF2004GHC0G on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SFF2004GHC0G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SFF2004GHC0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SFF2004GHC0G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Part Number S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) 20A 20A 20A 20A 20A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A