Taiwan Semiconductor Corporation SFF2002GHC0G
Part No.:
SFF2002GHC0G
Datasheet:
SFF2002GHC0G.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 100V 20A ITO220AB
Product details
1. How to order SFF2002GHC0G on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SFF2002GHC0G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SFF2002GHC0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SFF2002GHC0G.
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz 90pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 20A 20A 20A 20A 20A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A 975 mV @ 10 A