9B-12.288MAAJ-B.pdf
| Image |  |
| Package/Case | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | 9B | 9B | 9B | 9B | 9B |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Type | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal |
| Frequency | 12.288 MHz | 12.288 MHz | 12.288 MHz | 12.288 MHz | 12.288 MHz |
| FrequencyStability | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm |
| FrequencyTolerance | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm |
| LoadCapacitance | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms |
| OperatingMode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| OperatingTemperature | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.453 L x 0.197 W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453 L x 0.197 W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453 L x 0.197 W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453 L x 0.197 W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453 L x 0.197 W (11.50mm x 5.00mm) |