TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-14-0
Part No.:
55A0111-14-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55A0111-14-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 55A0111-14-0 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 55A0111-14-0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 55A0111-14-0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 55A0111-14-0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 55A0111-22-9 55A0111-26-9 55A0111-14-5 55A0111-14-0 55A0111-12-1
Part Number 55A0111-22-9 55A0111-26-9 55A0111-14-5 55A0111-14-0 55A0111-12-1
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 14 AWG 14 AWG 14 AWG 14 AWG 14 AWG
ConductorStrand 19/27 19/27 19/27 19/27 19/27
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm)
Jacket(Insulation)Thickness - - - - -
Length 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m)
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V
OperatingTemperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C