TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 44AM1131-16-MST3-9CS2275
Part No.:
44AM1131-16-MST3-9CS2275
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
44AM1131-16-MST3-9CS2275.pdf
Description:
44AM1131-16-MST3-9CS2275 500'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 44AM1131-16-MST3-9CS2275 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 44AM1131-16-MST3-9CS2275 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 44AM1131-16-MST3-9CS2275?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Spool Spool Spool Spool Spool
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Multi-Conductor Multi-Conductor Multi-Conductor Multi-Conductor Multi-Conductor
NumberofConductors 3 3 3 3 3
WireGauge 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG
ConductorStrand 19/29 19/29 19/29 19/29 19/29
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm)
ShieldType Braid Braid Braid Braid Braid
Length 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m)
JacketColor White White White White White
Ratings - - - - -
Features - - - - -
Voltage 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
OperatingTemperature 150°C 150°C 150°C 150°C 150°C