TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 44AM1111-16-9-9CS2275
Part No.:
44AM1111-16-9-9CS2275
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
44AM1111-16-9-9CS2275.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG WHT 100'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 44AM1111-16-9-9CS2275 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 44AM1111-16-9-9CS2275 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 44AM1111-16-9-9CS2275?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Spool Spool Spool Spool Spool
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
WireGauge 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG
ConductorStrand 19/29 19/29 19/29 19/29 19/29
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.105 (2.67mm) 0.105 (2.67mm) 0.105 (2.67mm) 0.105 (2.67mm) 0.105 (2.67mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.005 (0.13mm) 0.005 (0.13mm) 0.005 (0.13mm) 0.005 (0.13mm) 0.005 (0.13mm)
Length 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m) 100.0' (30.5m)
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V
OperatingTemperature 150°C 150°C 150°C 150°C 150°C