AV2211EB12T5Q04.pdf
| Image |  |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Series | AV22 | AV22 | AV22 | AV22 | AV22 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Circuit | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| SwitchFunction | On-On | On-On | On-On | On-On | On-On |
| CurrentRating(Amps) | 3A (AC) | 3A (AC) | 3A (AC) | 3A (AC) | 3A (AC) |
| VoltageRating-AC | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| VoltageRating-DC | - | - | - | - | - |
| ActuatorMarking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking |
| Color-Actuator/Cap | Silver | Silver | Silver | Silver | Silver |
| IlluminationVoltage(Nominal) | 12 VDC | 12 VDC | 12 VDC | 12 VDC | 12 VDC |
| TerminationStyle | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads |
| PanelCutoutDimensions | Circular - 22.20mm Dia | Circular - 22.20mm Dia | Circular - 22.20mm Dia | Circular - 22.20mm Dia | Circular - 22.20mm Dia |