TDK Corporation MHQ1005P2N5CT000
Part No.:
MHQ1005P2N5CT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
MHQ1005P2N5CT000.pdf
Description:
FIXED IND 2.5NH 900MA 70MOHM SMD
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order MHQ1005P2N5CT000 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P2N5CT000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P2N5CT000?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series MHQ-P MHQ-P MHQ-P MHQ-P MHQ-P
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Inductance 2.5 nH 2.5 nH 2.5 nH 2.5 nH 2.5 nH
Tolerance ±0.2nH ±0.2nH ±0.2nH ±0.2nH ±0.2nH
CurrentRating(Amps) 900 mA 900 mA 900 mA 900 mA 900 mA
Current-Saturation(Isat) - - - - -
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 70mOhm Max 70mOhm Max 70mOhm Max 70mOhm Max 70mOhm Max
Q@Freq 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz
Frequency-SelfResonant 6.5GHz 6.5GHz 6.5GHz 6.5GHz 6.5GHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 MHz 100 MHz 100 MHz 100 MHz 100 MHz