FK24X7R1C225KR000.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Series | FK | FK | FK | FK | FK |
| Capacitance | 2.2 µF | 2.2 µF | 2.2 µF | 2.2 µF | 2.2 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.217 L x 0.177 W (5.50mm x 4.50mm) | 0.217 L x 0.177 W (5.50mm x 4.50mm) | 0.217 L x 0.177 W (5.50mm x 4.50mm) | 0.217 L x 0.177 W (5.50mm x 4.50mm) | 0.217 L x 0.177 W (5.50mm x 4.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |