FK20C0G1H473JN000.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | FK | FK | FK | FK | FK |
| Capacitance | 0.047 µF | 0.047 µF | 0.047 µF | 0.047 µF | 0.047 µF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Voltage-Rated | 50V | 50V | 50V | 50V | 50V |
| TemperatureCoefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |