FK11X7R1H225K.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FK11X7R1H225K.
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | FK | FK | FK | FK | FK |
| Capacitance | 2.2 µF | 2.2 µF | 2.2 µF | 2.2 µF | 2.2 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 50V | 50V | 50V | 50V | 50V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) | 0.217 L x 0.157 W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) | 0.276 (7.00mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) | 0.098 (2.50mm) |