| Series | FG | FG | FG | FG | FG |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF | 2200 pF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 630V | 630V | 630V | 630V | 630V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Size/Dimension | 0.217 L x 0.138 W (5.50mm x 3.50mm) | 0.217 L x 0.138 W (5.50mm x 3.50mm) | 0.217 L x 0.138 W (5.50mm x 3.50mm) | 0.217 L x 0.138 W (5.50mm x 3.50mm) | 0.217 L x 0.138 W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |