| Series | FG | FG | FG | FG | FG |
| Capacitance | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF | 1.5 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 50V | 50V | 50V | 50V | 50V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Size/Dimension | 0.177 L x 0.118 W (4.50mm x 3.00mm) | 0.177 L x 0.118 W (4.50mm x 3.00mm) | 0.177 L x 0.118 W (4.50mm x 3.00mm) | 0.177 L x 0.118 W (4.50mm x 3.00mm) | 0.177 L x 0.118 W (4.50mm x 3.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) | 0.217 (5.50mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |