| Image | |||||
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| Series | CS45 | CS45 | CS45 | CS45 | CS45 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1000 pF | 1000 pF | 1000 pF | 1000 pF | 1000 pF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 440VAC | 440VAC | 440VAC | 440VAC | 440VAC |
| TemperatureCoefficient | E | E | E | E | E |
| Features | High Voltage | High Voltage | High Voltage | High Voltage | High Voltage |
| Ratings | X1, Y2 | X1, Y2 | X1, Y2 | X1, Y2 | X1, Y2 |
| Applications | Safety | Safety | Safety | Safety | Safety |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.256 Dia (6.50mm) | 0.256 Dia (6.50mm) | 0.256 Dia (6.50mm) | 0.256 Dia (6.50mm) | 0.256 Dia (6.50mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |