Samsung Electro-Mechanics RC1005J000CS
Part No.:
RC1005J000CS
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RC1005J000CS.pdf
Description:
RES SMD 0 OHM JUMPER 1/16W 0402
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order RC1005J000CS on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RC1005J000CS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RC1005J000CS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RC1005J000CS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series RC RC RC RC RC
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 0 Ohms 0 Ohms 0 Ohms 0 Ohms 0 Ohms
Tolerance Jumper Jumper Jumper Jumper Jumper
Power(Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm)