STMicroelectronics SMA4F170A
Part No.:
SMA4F170A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SMA4F170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMAFLAT
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SMA4F170A on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMA4F170A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA4F170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA4F170A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMA4F170A pin diagram, SMA4F170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series SMA4F, TRANSIL™ SMA4F, TRANSIL™ SMA4F, TRANSIL™ SMA4F, TRANSIL™ SMA4F, TRANSIL™
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 170V (Max) 170V (Max) 170V (Max) 170V (Max) 170V (Max)
Voltage-Breakdown(Min) 190V 190V 190V 190V 190V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 275V 275V 275V 275V 275V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A 1.4A
Power-PeakPulse 400W 400W 400W 400W 400W