STMicroelectronics BZW50-180RL
Part No.:
BZW50-180RL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS - Diodes
Package:
R-6, Axial
Datasheet:
BZW50-180RL.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 410VC R6
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order BZW50-180RL on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the BZW50-180RL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZW50-180RL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZW50-180RL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case R-6, Axial R-6, Axial R-6, Axial R-6, Axial R-6, Axial
Series BZW50, TRANSIL™ BZW50, TRANSIL™ BZW50, TRANSIL™ BZW50, TRANSIL™ BZW50, TRANSIL™
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 180V 180V 180V 180V 180V
Voltage-Breakdown(Min) 200V 200V 200V 200V 200V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 410V 410V 410V 410V 410V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 146A (8/20µs) 146A (8/20µs) 146A (8/20µs) 146A (8/20µs) 146A (8/20µs)
Power-PeakPulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
PowerLineProtection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance@Frequency 1500pF @ 1MHz 1500pF @ 1MHz 1500pF @ 1MHz 1500pF @ 1MHz 1500pF @ 1MHz