Rohm Semiconductor RB168VYM100FHTR
Part No.:
RB168VYM100FHTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
RB168VYM100FHTR.pdf
Description:
SCHOTTKY BARRIER DIODE (AEC-Q101
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order RB168VYM100FHTR on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RB168VYM100FHTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB168VYM100FHTR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) 6.7 ns 6.7 ns 6.7 ns 6.7 ns 6.7 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 nA @ 100 V 300 nA @ 100 V 300 nA @ 100 V 300 nA @ 100 V 300 nA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A 1A 1A
Operating Temperature 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 1 A 840 mV @ 1 A 840 mV @ 1 A 840 mV @ 1 A 840 mV @ 1 A