Remington Industries 26UL1007SLDGRE500
Part No.:
26UL1007SLDGRE500
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
26UL1007SLDGRE500.pdf
Description:
HOOK-UP SOLID 26AWG GRN 500'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 26UL1007SLDGRE500 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 26UL1007SLDGRE500 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 26UL1007SLDGRE500?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Spool Spool Spool Spool Spool
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 26 AWG 26 AWG 26 AWG 26 AWG 26 AWG
ConductorStrand Solid Solid Solid Solid Solid
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm)
Length 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m) 500.0' (152.4m)
Voltage 300V 300V 300V 300V 300V
OperatingTemperature 105°C 105°C 105°C 105°C 105°C