R2S8-053.3/P-R.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Recom Power | Recom Power | Recom Power | Recom Power | Recom Power |
| Package/Case | 8-SMD Module | 8-SMD Module | 8-SMD Module | 8-SMD Module | 8-SMD Module |
| Series | ECONOLINE R2S (2W) | ECONOLINE R2S (2W) | ECONOLINE R2S (2W) | ECONOLINE R2S (2W) | ECONOLINE R2S (2W) |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V |
| Voltage-Input(Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage-Output1 | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 606mA | 606mA | 606mA | 606mA | 606mA |
| Power(Watts) | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W |
| Voltage-Isolation | 1 kV | 1 kV | 1 kV | 1 kV | 1 kV |
| Features | SCP | SCP | SCP | SCP | SCP |
| Efficiency | 70 ~ 75% | 70 ~ 75% | 70 ~ 75% | 70 ~ 75% | 70 ~ 75% |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Size/Dimension | 0.50 L x 0.42 W x 0.35 H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm) | 0.50 L x 0.42 W x 0.35 H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm) | 0.50 L x 0.42 W x 0.35 H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm) | 0.50 L x 0.42 W x 0.35 H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm) | 0.50 L x 0.42 W x 0.35 H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm) |