Recom Power R2D12-1212/P-R
Part No.:
R2D12-1212/P-R
Datasheet:
R2D12-1212/P-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Product details
1. How to order R2D12-1212/P-R on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the R2D12-1212/P-R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R2D12-1212/P-R?
Series ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W)
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V
Voltage-Input(Max) 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 83mA, 83mA 83mA, 83mA 83mA, 83mA 83mA, 83mA 83mA, 83mA
Power(Watts) 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Voltage-Isolation 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 83% 83% 83% 83% 83%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)