Recom Power R2D12-1212/H-R
Part No.:
R2D12-1212/H-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
R2D12-1212/H-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order R2D12-1212/H-R on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the R2D12-1212/H-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R2D12-1212/H-R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W) ECONOLINE R2D (2W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V
Voltage-Input(Max) 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 83mA, 83mA 83mA, 83mA 83mA, 83mA 83mA, 83mA 83mA, 83mA
Power(Watts) 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 83% 83% 83% 83% 83%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.35 H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)