Recom Power R0.5Z-0505/H
Part No.:
R0.5Z-0505/H
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
R0.5Z-0505/H.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 500MW
Product details
1. How to order R0.5Z-0505/H on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the R0.5Z-0505/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R0.5Z-0505/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R0.5Z-0505/H.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series ECONOLINE R0.5Z (0.5W) ECONOLINE R0.5Z (0.5W) ECONOLINE R0.5Z (0.5W) ECONOLINE R0.5Z (0.5W) ECONOLINE R0.5Z (0.5W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 4.75V 4.75V 4.75V 4.75V 4.75V
Voltage-Input(Max) 5.25V 5.25V 5.25V 5.25V 5.25V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Power(Watts) 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
Voltage-Isolation 2 kV 2 kV 2 kV 2 kV 2 kV
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 55% 55% 55% 55% 55%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.60 L x 0.42 W x 0.28 H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.28 H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.28 H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.28 H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.60 L x 0.42 W x 0.28 H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)