Recom Power R0.25S8-1205/EP
Part No.:
R0.25S8-1205/EP
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
R0.25S8-1205/EP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 250MW
Product details
1. How to order R0.25S8-1205/EP on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the R0.25S8-1205/EP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R0.25S8-1205/EP?
Package/Case 8-SMD Module 8-SMD Module 8-SMD Module 8-SMD Module 8-SMD Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W)
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V
Voltage-Input(Max) 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 50mA 50mA 50mA 50mA 50mA
Power(Watts) 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW
Voltage-Isolation 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 74% 74% 74% 74% 74%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)