Recom Power R0.25S12-2415/HP
Part No.:
R0.25S12-2415/HP
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
R0.25S12-2415/HP.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 250MW
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order R0.25S12-2415/HP on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the R0.25S12-2415/HP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R0.25S12-2415/HP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series ECONOLINE R0.25S (0.25W) ECONOLINE R0.25S (0.25W) ECONOLINE R0.25S (0.25W) ECONOLINE R0.25S (0.25W) ECONOLINE R0.25S (0.25W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V
Voltage-Input(Max) 26.4V 26.4V 26.4V 26.4V 26.4V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 17mA 17mA 17mA 17mA 17mA
Power(Watts) 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 60 ~ 70% 60 ~ 70% 60 ~ 70% 60 ~ 70% 60 ~ 70%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.49 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.49 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.49 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.49 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.49 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)